Rólam


_mg_6938a_1.jpg

Facebook

Címkék

Címkefelhő
2008.07.27. vasárnap

Vargányás és krumplis pirog


A Helyettes szombat reggel közölte, hogy a Nagymama vett vargányát a piacon, rögtön a kezembe kaptam Antonio Carluccio Gombás könyvét, és elkezdtem nézegetni a recepteket, azonnal meg is akadt a szemem a pirogon, és bár minden tiszteletem a mesteré, ha olasz ételt szeretnék csinálni, ő az egyik első, akinél körülnéznék, de a pirog esetében inkább egy oroszban bízom. Körülnéztem a neten, de semmi biztosat nem találtam, úgyhogy ment a telefon egy orosz barátomnak, aki segített, de mivel nem rutinos háziasszony (nem is lehet az, mivel fiú), nem tudtam meg mindent, amire kíváncsi voltam, úgyhogy fogtam magam és rohantam a könyvesboltba orosz szakácskönyvért, ahol ugyan volt valami, de még mindig nem az, amire vágytam, úgyhogy végső elkeseredésemben telefonáltam az Arany Kaviárba, ahol eddig nem tapasztalt segítőkészséggel találkoztam, mondtam, hogy milyen ügyben keresem őket, erre rögtön hívták a szakácsot, aki részletesen elmesélt mindent, hatalmas respekt nekik! A recepten egy kicsit változtattam, de a Helyettes szerint így is igazi pirog a végeredmény (nagyon kíváncsi voltam a kritikájára, mert én fiatal csitriként nem igazán találkozhattam autentikus darabbal, najó, ha elmentem volna Oroszországba, akkor igen, de még nem tettem). Nekem annyira bejött, hogy legközelebb biztos dupla adagot csinálok belőle.


Hozzávalók:


-a tésztához:
fél kg finomliszt
1 tojás+ 1 a kenéshez
3 dl tej
1 tasak instant élesztő
cukor (csak egy kevés, hogy tudjon dolgozni az élesztő)


-a krumplis töltelékhez:
3 kis krumpli meghámozva, kockára vágva és sós vízben megfőzve
1 kis fej vöröshagyma apróra vágva
4 dkg vaj
1-2 evőkanál tejszín
1 egész tojás
olíva olaj

bors
frissen reszelt szerecsendió

-a vargányás töltelékhez:
20 dkg vargánya
1 kis fej vöröshagyma apróra vágva
egy kis gerezd fokhagyma préselve
1 egész tojás
olíva olaj

frissen őrölt bors

A tésztához először a száraz anyagokat összekeverem, majd beleöntöm a folyékonyakat is és jó pár percig dagasztom, ha ezzel megvagyok, 50 fokos sütőben kelesztem minimum másfél órán keresztül. Eközben megcsinálom a töltelékeket. A hagymát olíva olajon megfonnyasztom, a krumplit összetöröm és egy tányérban a többi hozzávalóval együtt homogén masszává keverem, a töltésig félrerakom. A gombáshoz olíva olajon megfonnyasztom a hagymát, rádobom a vargányát, sózom, borsozom, majd amikor majdnem kész, belenyomom a fokhagymát, pirítom egy percig, majd ráütöm a tojást, amivel éppen csak átmelegítem, az a lényeg, hogy ne legyen folyós. Ha ezek mind megvannak, kezdődhet a formába öntés. A tésztát 3-4 mm vastagra nyújtom, majd egy nagy szájú pohárral köröket szaggatok belőle, aztán a közepére halmozok egy adag krumplis vagy gombás tölteléket, körben megkenem tojással, összehajtom, villával lenyomkodom a szélét, a tetejét szintén megkenem tojással, kelesztem még egy fél órát-órát, aztán 200 fokos sütőben aranybarnára sütöm. A Helyettes szerint, aki régebben az Szovjet Kultúra Házában evett mindig ilyet, szamovárban főtt tea illik hozzá, majd ha nagy leszek és lesz saját lakásom, biztos beszerzek egyet.

9 komment

Címkék: orosz sós süti

A bejegyzés trackback címe:

https://mohaessafrany.blog.hu/api/trackback/id/tr235650993

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Beatbull 2008.07.28. 09:39:00

Nagyon izgalmas lehetett vargányával, majd a napokban kiteszek egy tippet, hogy mivel lehet kombinálni a vargányát ;)
Lengyelek is csinálnak hasonlót, náluk pierogi a neve, s volt szerencsém egy eredeti lengyel verziót megkóstolni ;) Általában a szalonna kiengedett hagymás zsírjával locsolják még meg a pierogit fogyasztás előtt. Nem tudom, hogy oroszoknál is szokás-e.

Anonymous 2008.07.28. 13:19:00

elèg èhes lettem a bejegyzèsètol holgyem!

Moha és Sáfrány 2008.07.29. 09:50:00

Tényleg tök jó volt, olyan orosz, bár egy kicsit ünnepi. Kíváncsian várom! ;)
Én a hosszas kutatás során arra jutottam, hogy nagy ez az Oroszország, van, aki sütés előtt keni meg tojással, ahogy én is tettem és van, aki utána locsolja meg olajjal, zsírral.

Drága hölgyem/uram!
Ez a cél, remélem a Moha és Sáfrány segítséget nyújt önnek éhsége csillapításában! :)

Anonymous 2008.07.30. 13:06:00

vargánya?

vagánya fotó

Anonymous 2008.08.01. 10:43:00

draga kisholgyem, mèg szèp hogy segitsèget nyujt sot mi tobb, nekem szemèlyesen is szokott fozni! lehet irigykedni èn pedig alig vàrom hogy megint Onnèl ehessek. mert vannak dolgok amit èn konnyen lemosok magamrol, On viszont nem :)

Moha és Sáfrány 2008.08.01. 11:09:00

draga holgyem! vegre elobujt a homalybol, persze, hogy fozok onnek, alig varom, hogy ismet ilyet tehessek!

Anonymous 2008.09.30. 23:01:00

Pirog kapható ma is Budapest, az Andrássy úton az Orosz Kultúra Házában (Hősök terétől Oktogon felé, jobb oldalon) - a büfében dolgozó hölgy maga készíti minden reggel - ahogy az ételeket is! -, frissen! számtalan féle-fajta van, mindet érdemes kipróbálni :-)
p.

Moha és Sáfrány 2008.10.01. 10:16:00

o de jo, nagyon szepen koszonom!
tuti, hogy ki fogom probalni!

ys 2008.11.27. 22:36:00

Szia Bogárka, jó volt olvasni a pirogról! Péterváron, a számüzetésem alatt rendszeresen ettem a Szenajja plósagy piacán. Volt, hogy az araboknál ettem egy gyors savarmát, aztán egyszer oroszoktól vettem savarmát. Annyira rossz volt, hogy azóta az oroszoktól csak pirogot veszek, és csak arabok kezéből fogadom el a savarmát itt Budapesten is. Nagy kedvencem volt a szoljanka. Főzz egyszer egy jó orosz levest is! Ezt lehet hallal is csinálni! zs
süti beállítások módosítása